Bu web sitesi hakkında

Ebeveynler, çocukların interneti nasıl kullanacaklarını öğrenmek ve internette gezinmek, sohbet etmek ve online oyunlar oynarken yanlarında olmak için çok önemlidirler. Bu yüzden Surfen-ohne-risiko.net sizi çocuklarınızın medya eğitiminde kolay anlaşılır şekilde "Benim ana sayfam" („Meine Startseite“), "Verilerin korunması", "Masraflardan kaçınmak", "Çocuk soruları", "Online reklam", "Mobil cihazlar", "İhlal durumlarını bildirmek" ve daha birçok konudaki yaratıcı internet soru cevap oyunları ve bilgiler gibi basit yardımlarla desteklemektedir.

"Benim ana sayfam" („Meine Startseite“), "Aile soru cevap oyunu" (Familienquiz “) ve "Anlaştık! Ağ kurallarımız" („Abgemacht! Unsere Netz-Regeln“) bölümlerini birlikte keşfedebilir ve böylece eğlenceli bir şekilde birlikte ve birbirinizden bir şeyler öğrenebilirsiniz.

Kendi ana sayfanı tasarla – Çocuğunuzun internete bireysel başlangıç noktası

"Benim ana sayfam" („Meine Startseite“): Burada çocuğunuz için veya çocuğunuzla birlikte kendisine ait, ilgilerine uygun olan bir ana sayfa tasarlayın ve tıklayarak internet tarayıcısı içine kaydedin. Sonra internet başlatıldığında daima hemen açılmaktadır. Çocuklara uygun haberler, iyi oyunlar, çocuk postası, arama motorları, hava durumu, web sitesi önerileri, sinema filmleri ve sohbet odaları bulunmaktadır. Bu konu pencereleri (bunlara widgets de denilmekte) bir manyetik pano üzerindeki gibi istenildiği yere kaydırılabilir ve değiştirilebilir – ve çocuklar da bundan büyük keyif almaktadırlar. Bütün konular iyi çocuk sitelerinden alınmıştır ve daima otomatik olarak güncellenmektedir.

Birlikte çalıştığımız web siteleri arasında bulunanlar: çocuklar için arama motorları Blinde Kuh, fragFINN ve Helles Köpfchen, Seitenstark çocuk sohbet odası, Kinderfilmwelt, klick-tipps.net ve de örneğin özellikle SWR çocuk ağı ve ZDFtivi-logo! sitelerinde haberler.

www.meine-startseite.de

Aile soru cevap oyunu (Familienquiz) - Kim internet hakkında daha fazla biliyor?

Burada iki şekil var:

"Kim daha fazla biliyor?" ("Wer weiß mehr?") Ebeveynler ve çocukları arasında bir soru cevap yarışması – internette gezinmek, sohbet etmek ve oyun oynamak hakkında kim daha fazla biliyor ve sonunda kupayı alıyor? Takma adı girmeniz, bir figür seçmeniz ve başlamanız yeterli.

"Seni tanıyorum!" ("Ich kenn dich!“) Annem veya babam da internette oyun oynuyor mu? Çocuğum hangi web sitelerini biliyor? Diğerini ne kadar iyi tanırsanız, bu soru cevap oyununda o kadar fazla puan alabilirsiniz. Burada oyun vasıtasıyla birbirleriyle konuşma ortamı doğuyor ve aile içindeki internet kullanımını daha iyi tanıyorsunuz.

Haydi internete girelim (Ran an die Maus) – Konuya hızlı giriş olarak filmler

İki kısa animasyon filmi eğlenceli ve bilgilendirici bir şekilde çocukların internette gezinmek, sohbet etmek ve oynamaktan neden bu kadar büyülendiğini ve nerede risklerin olduğunu göstermektedir – "Çocuklar ve internet" konusuna hızlı bir giriş.

Günün tıklama önerileri (Klick-Tipps) – Çok sayıda heyecan verici çocuk sayfaları

Her gün değişen, kontrol edilmiş ve iyi bulunan web siteleri için tavsiyeler – buna güvenebilirsiniz ve uzun süre aramadan daima iyi bir öneri almaktasınız.

Bilen bilir (Gewusst wie) - Çocuklar ve internet konusuyla ilgili sorular

Çocuğuma ait bilgileri nasıl korurum? Çocuklar online reklamın farkına varırlar mı?  Mobil oyun cihazlarını emniyete alabilir miyim? Burada bu konuyla ilgili öneriler ve bilgiler var. Ayrıca çocukların en sık sordukları sorular ve bunlara verilecek doğru cevaplar.

Gewusst wie!

Anlaştık!Ağ kurallarımız (Abgemacht! Unsere Netz-Regeln)

Çocuğunuz ile birlikte tıklayarak önceden formüle edilmiş kurallardan kendi "Aile ağ kurallarınızı" oluşturun veya bunlara yenilerini ekleyin! Anlaşma tamam mı? Öyleyse yazdırabilirsiniz. Bu çocuklarınız için, size daima son durumu bildirmeleri için bir dürtü olabilir. Çocuklarınız böylece farkına varmadan, internet kullanımı için kendileri sorumluluk üstlenmeyi öğrenmektedirler.

Netz-Regeln

İnternette gezinti, sohbet, oyunlar (Surfen, Chatten, Spielen) – ebeveynler için önemli bilgiler

Çocukların ağda en çok sevdikleri aktivitelerle ilgili arka plan bilgileri ve internette gezinti için tavsiyeler – gelin görün!

www.surfen-ohne-risiko.net/surfen

www.surfen-ohne-risiko.net/chatten

www.surfen-ohne-risiko.net/spielen 

Risk-olmadan-sörf (Surfen-ohne-Risiko) sitesinin arkasında kim var?

Bu web sitesi jugendschutz.net tarafından başka ortaklarla birlikte Federal Almanya Aile, Yaşlılar, Kadınlar ve Gençler Bakanlığı'nın (BMFSFJ) verdiği görevle oluşturulmuştur.

İçerikler ve sunumlar "Çocuklar için bir ağ – İnternette risksiz gezinmek? ("Ein Netz für Kinder - Surfen ohne Risiko?") broşürüne dayanmaktadır. jugendschutz.net bu el kitabını 1999 yılından bu yana Federal Aile Bakanlığı'nın verdiği görevle hazırlamaktadır, 2011 yılı başında 8. baskısı yayınlanmıştır ve sürekli olarak güncellenmektedir.

jugendschutz.net, internette gençlerin korunmasıyla ilgili eyaletleri aşan bir kurumdur ve Gençlik Medya Koruması Komisyonu'nu ve Eyaletler Üstü Gençlik Kurumları'nı görevlerini yerine getirirken desteklemektedir. Bu kurum 1997 yılında bütün Federal eyaletlerin Gençlik Bakanlıkları tarafından kurulmuştur.

Downloads - Videos

 • Gutes Aufwachsen mit Medien

  Für Eltern: Broschüre mit Schwerpunkt „Smart Home clever vernetzt“

 • Smartphone und Tablet sicher in Kinderhand

  Flyer zum sicheren Umgang mit Apps und mobilen Geräten.

 • Falt-Laptop "Fit für's Netz!"

  Für Kinder: Sicheres Verhalten online einfach erklärt.

 • Film zum Thema Chatten

  Film zum Thema Chatten

 • Film zum Thema Surfen

  Film zum Thema Surfen

 • Film zum Thema Spielen

  Film zum Thema Spielen

Quiz
Filmlink
Loading the player...